Facebook

postheadericon KIELCE-KARCZÓWKA: Odrestaurowane obrazy i relikwiarze

Obrazy z Karczówki po renowacjiW grudniu 2011 r. zakończyła się konserwacja techniczna i estetyczna obrazów i relikwiarzy z zabytkowego XVIII-wiecznego wyposażenia zespołu dawnego klasztoru bernardynów na Karczówce, a aktualnie domu Wspólnoty Księży Pallotynów. Wskutek upływu czasu i długotrwałej utraty funkcji liturgicznych po kasacie klasztorów w Królestwie Polskim w XIX wieku, te obiekty uległy znacznemu uszkodzeniu.

Relikwiarze z Karczówki po renowacjiRenowacji poddano: obraz z wizerunkiem św. Karola Boromeusza (XVIII w., płótno, olej), obraz z wizerunkiem św. Onufrego (XVIII w., płótno, deska, olej) oraz dwa relikwiarze skrzynkowe zawierające relikwie św. Konstantyna, i św. Celestyna (XVIII w., drewno, szkło). Efektem prac konserwatorskich było przywrócenie świetności dziełom sztuki i udostępnienie ich wiernym w miejscu dawnego eksponowania.

Prace konserwatorskie zostały wykonane przy współudziale środków Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koordynatorem i realizatorem rekonstrukcji było Muzeum Historii Kielc.

Nikodem Zygadło

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
Reklama
WARTO POSŁUCHAĆ
Reklama
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama